رونق و تقاضای چند برابری در انتظار مواد معدنی

سید شمس‌الدین وهابی، استاد دانشکده مهندسی معدن دانشگاه تهران با بیان این مطلب گفت: در حال حاضر، بازارهای بین المللی مواد معدنی و محصولات آن به دلیل کاهش تقاضای چین با افت رونق نسبت به  سال ۲۰۱۳  میلادی مواجه شده و همین موضوع، موجب تغییرات جدی در بازار جهانی شده است. واحدهای معدنی کشور ما نیز از این نوسانات مصون نمانده و حتی به تعطیلی برخی از واحدهای معدنی همچون معادن سنگ آهن خراسان انجامیده است.

استاد دانشکده مهندسی معدن دانشگاه تهران با اشاره به تغییر نگرش کشورها نسبت به موضوع صادرات مواد معدنی، تصریح کرد: این مساله از سوی کشورهای نوظهور اقتصادی نظیر چین و هند مدتهاست زیر سئوال رفته و نگاه به این ذخائر به عنوان ذخایر مهم و حیاتی برای تامین نیازهای ملی مورد تاکید قرار گرفته است، این کشورها سیاست هایی از قبیل «محدودیت های صادراتی» و «تشویق به سرمایه گذاری در کشورهای غنی از مواد معدنی» را در دستور کار خود قرار داده اند.

وی ادامه داد: کشورهای دیگر همچون اروپایی ها نیز به طور انفرادی یا در قالب اتحادیه اروپا، به دنبال دیپلماسی مواد معدنی هسند و لذا موضوع تامین مواد معدنی در بخش عرضه و تقاضا به شدت تحت تاثیر انگیزه های توسعه ای و سیاسی کشورها و اتحادیه ها قرار گرفته است.

وهابی اظهار داشت: این امر ایجاب می کند که ایران نیز به مثابه یک کشور منطقه ای – که در صورت رفع موانع سیاست خارجی، رشد بالایی را در اقتصاد و بخش معدن تجربه خواهد کرد- به منابع خود فراتر از تحلیلِ بخشی و نگاه ملی به بخش معدن داشته باشد و تدوین دیپلماسی مواد معدنی را در دستور کار قرار دهد.

لینک خبر