گردهمایی بین المللی فرآوری مواد معدنی و معدنکاری در تهران

تهران – ایرنا – نخستین گردهمایی یک روزه تخصصی – بین المللی در زمینه فرآوری مواد معدنی و معدنکاری زیرزمینی و تونل با حضور مدیران و کارشناسان ارشد از موسسه های مهم آلمانی، اتریشی و آفریقای جنوبی به میزبانی سازمان نظام مهندسی معدن ایران در تهران آغاز به کار کرد.

  به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، هرمز ناصرنیا رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران روز سه شنبه در آئین شروع به کار این گردهمایی اظهار داشت: برنامه ریزی برای آشنایی با فناوریهای جدید در بخش معدن و صنایع معدنی ایران از طریق نشست های رو در رو و ارتباط با صاحبان فناوریها به عنوان یکی از برنامه های این سازمان محسوب می شود.

وی افزود: آگاهی نسبت به تازه های علم و فناوری از طریق برپایی اینگونه گردهمایی ها برای فعالان بخش معدن و صنایع معدنی و نیز اعزام کارشناسان ذیربط به کشورهای پیشرفته امکانپذیر می شود.

ناصرنیا تصریح کرد: سازمان نظام مهندسی معدن ایران به منظور ارتقای آگاهی دست اندرکاران بخش معدن وصنایع معدنی کشور از روشهای مختلف بهره می گیرد که از جمله قرار دادن اطلاعات در پایگاه اطلاع رسانی سازمان، انتشار ماهنامه و برپایی گردهمایی های داخلی و بین المللی را می توان یاد کرد.

وی اضافه کرد: این گردهمایی یک روزه در دو بخش فرآوری مواد معدنی، معدنکاری و حفر تونل با همکاری مشترک شرکت اشمیت کراتس آلمان برپا شده و کارشناسان و متخصصان دولتی و بخش خصوصی کشورمان در آن مشارکت دارند.

به گفته این مقام مسئول، موضوع حفر تونل علاوه بر فعالیت معدنی در پروژه های عمرانی کشور نیز از اهمیت لازم برخوردار است و اطلاعات تخصصی و حرفه ای در این زمینه می تواند راهگشا باشد.

وی اظهار داشت: موضوع فرآوری و کانه آرایی از مقوله های مهم در بخش معدن محسوب می شود و با توجه به اینکه کمتر به آن پرداخته شده، باید نسبت به سرمایه گذاری در این زمینه از جمله تیتانیوم و مواد معدنی که فعالیت شاخصی نداشته ایم، برنامه ریزی شود.

ناصرنیا گفت: سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اقداماتی را در زمینه توسعه فعالیتهای بخش معدن و صنایع معدنی در قالب تحقیقات و پژوهش در دستور کار خود دارد و طرحهایی را به مورد اجرا گذارده، اما سازمان نظام مهندسی معدن ایران نیز به سهم خود برای ارتقای آگاهی فعالان این بخش تلاش می کند.

وی یادآور شد: برپایی سومین همایش و نمایشگاه بین المللی فرصتهای سرمایه گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران که مهرماه سال جاری در مصلی تهران برپا شد، فرصتی بود تا ضمن ارتباط با شرکتهای فعال خارجی در این بخش، زمینه های همکاری مرور شود.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران خاطرنشان ساخت: برپایی همایش و نمایشگاه بین المللی یادشده با هدف توسعه سرمایه گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران دنبال می شود و هلدینگ هایی که شرکتهای حاضر در این گردهمایی از سوی آنان به تهران آمده اند، برای همکاری در بخش معدن و صنایع معدنی ایران با سازمان ایمیدرو سرگرم رایزنی های لازم هستند.

ناصرنیا گفت: آثار و اشیای برجای مانده از پیشینیان در نقاط مختلف کشور نشان می دهد که از یکهزار سال قبل ایران دارای سابقه معدنکاری بوده، اما شرایط بین المللی و مساله تحریم ها سبب شده که نسبت به بهره گیری از فناوریهای روز در این بخش مقداری فاصله ایجاد شود.

وی افزود: حضور کارشناسان و متخصصان ارشد موسسه های خارجی به مناسبت این گردهمایی در تهران می تواند برای همتایان ایرانی آنها به منظور آشنایی با تازه های این بخش و تبادل اطلاعات بسیار سودمند باشد.

ناصرنیا خاطرنشان ساخت: امروز دولت یازدهم سیاستهای جدید برای خروج از رکود را در دستور کار دارد و اینگونه نشستهای تخصصی برای کارآفرینان و برقراری همکاری مشترک می تواند راهگشا باشد.

این گردهمایی تخصصی که در محل هتل المپیک برپا شده، قرار است در نشست صبح خود به موضوع فرآوری مواد معدنی بپردازد و جلسه بعدازظهر به مساله معدنکاری زیر زمینی و تونل اختصاص دارد.

ارجاع به لینک خبر: مراجعه به لینک خبر